A Dunk története

a deszkások kedvence

A Nike Dunk története egészen 1985 augusztusáig nyúlik vissza, amikor a Nike a „Collage Colours” program keretein belül kiválasztott 8 egyetemet és főiskolát, majd az adott iskola kosárcsapatának a színe alapján támogatták őket Dunk cipőkkel. A modellnek sikerült Amerika szerte népszerűségre szert tennie így minden évben adták ki az egyre újabb és ezzel egyre népszerűbb Dunkokat.

A "Be true to your schol" az első Dunkok szolgenje volt.

Az első Dunkok megalkotásához Peter Moore többnyire az Air Force 1-ból és a Jordan 1-ből merített ihletet, így nem csoda, hogy hamar sikeres lett amihez hozzá járult az előbb említett iskolákat támogató program is. Azonban pár év elteltével az eredeti modell lejárt lemez lett a kosarasok körében, hiszen az újabbnál újabb Jordanek lepipálták a Dunkokat és uralták a kosárcipők piacát. A Dunk népszerűségének fennmaradásához mindenképp újítani kellett valamit a tervezőknek.

Az első 3 Nike deszkás cipő

The Choad

The Schimp

The Snak 

A Dunkok a megjelenésük utáni hype lecsillapodása után több évre is háttérbe szorultak a cipő piacon. 1996-ban a Nike először próbált meg betörni a deszkás cipők világába. Abban az időben a gördeszkázás szubkultúra volt így nem rajongtak túlzottan a világcégekért a sport űzői és a Nike is belátta, hogy az első 3 piacra dobott deszkás cipő nem épp a legalkamasabb a sportolók számára.

Még a deszkáscipő piacra való betörés következő próbálkozása előtt a rajongóknak köszönhetően a Dunk 1997-ben vált újra népszerűvé azonban leginkább csak Japánban. A gyűjtők, az amerikai diszkontokban vásárolt Dunk cipőkkel Tokió utcáin hatalmas sikereket arattak és tucat számra  adták el őket a rajongóknak, akik közül sokan napokig képesek voltak sorban állni és ott éjaszkázni, hogy hozzájussanak egy párhoz. A hype tovább nőtt és a későbbi SB modelleknek is köszönhetően vált világméretűvé.

A Savier féle deszkás cipő

A deszkás piacra való bejutás második próbálkozására 2000-ben került sor, amikor a Nike felvásárolta a Savier-t, egy kis portland-i deszkás céget, amely akkoriban próbált helyet találni magának a deszkások körében. A csapat tagjai Brad Staba, Brian Anderson, Stefan Janoski és Jon Rattray voltak, akik mind a Nike SB nagykövetei lettek, azonban ez sem hozta el azt az áttörést amit a Nike-nál vártak.

A Nike a harmadik próbálkozásra már semmit sem bízott a véletlenre ezért is bízták a feladatot arra a Sandy Bodeckert-re akinek sikerült bevinnie a Nike-t az európai foci világába. Sandy szerint ahhoz, hogy a cég sikerket érjen el ezen a téren is, a deszkások fejével kell gondolkozniuk és nem muszáj az alapoktól kezdeni egy új  deszkáscipő megalkotását. Több szakértőt is megszereztek és a népszerű deszkásboltokkal való együttműködés után megalkották a Dunk SB szériáját.

Az első Nike SB-cipők 2002 márciusában kerültek piacra a csapat minden tagjának saját signature Dunk cipője lett: Danny Supa Los Angeles Dunk, Gino Iannucci Long Island New York Dunk, Richard Mulder Los Angeles Dunk, Reese Forbes Wheat Dunk. 

Szintén 2002-ben szeptember 1-én megjelent a Nike SB x Supreme Dunk 2 színállásban. Ez volt az első de az egyik legikonikusabb Dunk kollaboráció. Ez volt az első Nike, ahol megjelent a Jordan III-ról is ismert elefánt textura. Mindössze 500 pár készült és kizárólag a Supreme üzletein keresztül árusították.

2005 márciusában jelent meg a Nike SB x Jeff Staple Pigeon Dunk, majd hamar az egyik legnépszerűbb SB modellé vált és a gyüjtők körében is az egyik legmegbecsültebb darab.A Nike partnere Jeff Staple és a Nike közös eredménye a cipő amelyből mindössze 150 párt készítettek.

A Dunk azóta a sneaker világ egyik legmeghatározóbb modellje lett és világszinten az egyik legkedveltebb darab. Minden Dunk kollaborációt képtelenség bemutatni de az alábbi listán megtalálható talán a top 10 legikonikusabb Dunk kollaboráció amelyekről korábban még nem esett szó:

10.: Nike SB Dunk Low Stüssy

9.: Nike SB Dunk Low Travis Scott

8.: Nike SB Dunk Low Grateful Dead Bears

7.: Nike SB Dunk Low Ben & Jerry’s Chunky Dunky

6.: Nike SB Dunk Low Pro Diamond Supply Co. Tiffany

5.: Nike SB Dunk Low Heineken

4.: Nike SB Dunk Low Yellow Lobster

3.: Nike SB Dunk Low Paris

2.: Nike SB Dunk Low Freddy Krueger

1.: Nike Dunk Low Travis Scott x PlayStation

Ismerd meg az Air Force történetét is!

Ismerd meg az Air Max történetét is!

Ismerd meg a Nike sneakerek teljes történetét is évről évre!

Ismerd meg az Air Jordan történetét is!